Falun élünk, teszünk-veszünk...

Kert, ház, kaláka, móka-kacagás www.banya-tanya.hu

Gizgaz-séták a második negyedévben

Földanyaismereti tereptanfolyamunk 2020-as sétáira is szeretettel várunk mindenkit, akit érdekelnek a körülöttünk élő

  • gyógynövények
  • ehető mindenfélék
  • gombák varázslatos világa
  • és azok a lények is, akik mozgékonyabbak a fentieknél
  • a Természet összefüggései
  • és a mi tevékenységünk hatásai
  • vagy egyszerűen csak vadregényes környezetben, jó társaságban szeretnék tölteni ezt az időt.

Saját szervezésű túráink Bátor környékén tekeregnek, jelentkezéskor adjuk meg a találkozó helyét.

Külön egyeztetve más helyszínen is gizgazolunk, szívesen vezetünk iskolák, óvodák részére is gyereknyelvre tolmácsolt természetismereti sétákat. Igény szerint angolra is váltunk :-)

Túravezetőnk erdőjáró-bokorugró-sárdagasztó biológiatanár, füvesasszony, gombaszakellenőr.

A második negyedév maradékának időpontjai:

Május 9. szombat, 16:00

Május 14. csütörtök, 17:00

Május 23. szombat 16:00

Május 28. csütörtök, 17:00

Június 6. szombat, 16:00

Június 11. csütörtök, 17:00

Június 22, hétfő, hosszú ünnepi séta (Változott!)

Június 25. csütörtök, 17:00

Időpontváltozás vis maior miatt lehetséges, de időben jelezzük.

A sétákra ajánlott az időjárásnak megfelelő terepi öltözék, esőruha.

Kérjük, a sétákra legalább 24órával az adott időpont előtt jelentkezz a banya.tanya.alapitvanykukacgmail.com drótpostacímen, vagy a húsz-ötnyolcvannégy-hetvenkilenc-harminckilences telefonszámon.

A csoport létszáma a mindenkori rendelkezéseknek megfelelően korlátozott.

Részvételi díj: 2000Ft alkalmanként, 14 év alattiaknak (szülői felügyelettel) ingyenes. Bérlet vásárlására lehetőség van tavalyi áron: 3alkalomra 4500Ft, 5alkalomra 7500Ft. Számlaigényt kérjük, előre jelezd.

Nem fogjuk alkalmanként közzétenni a sétákat. Ha szeretnél drótpostás meghívót kapni eseményeinkről, írj emailt a fenti címre.

Gizgazolsz velünk?

Kedves Olvasó!

Mi is átalakulunk kissé, ahogy az élet is alakul, így a Gizgaz-sétákra  személyes hívást is küldünk azoknak, akik velünk akarnak tartani. Egy blogot, FB-idővonalat nem egyszerű nyomon követni, aki kéri, annak ezentúl a postafiókjába röpítjük a meghívóinkat.

A tennivaló ezzel csak annyi, hogy a banya.tanya.alapitvanykukacgmail.com címre írj egy kérést. Ha más jellegű eseményeinkről NEM szeretnél hallani, azt is jelezd. Amiatt ne aggódj, hogy teletömjük a postaládádat haszontalan limlommal, mert géphez sem jutunk ilyen kertelős időben túl gyakran, mindenképpen csak a közelgő eseményről fogunk jelzést küldeni.

Üdítő, palántanevelő májusi esőket, madárcsicsergős tavaszt kívánunk!

Tájfajták és elefántok

...avagy csudajót magbörzéztünk Bátorban!

Számok:

  • Sokszáz ráfordított munkaóra - a résztvevő kertelők megtermelték, betakarították, becsomagolták és elhozták a vetőmagjaikat.

  • A Banya-Tanyáról 300csomag, Baji Bélától 150csomag, a Magház Közösségi Hálózattól 200csomag, a többi résztvevőtől megszámlálhatatlan mennyiségű tájfajta vetőmag került az asztalokra.

  • 11 településről 70+ fő résztvevő, köztük sok-sok cseperedő kertészpalánta!!!

  • Számtalan jóízű beszélgetés, lelkes tanácsadás, jövőtervezés, kapcsolódás, ötletelés.

Élménymazsolák:

  • Házikenyér, csírazöldek, kencék, sok tál süti, tea, bodzaszörp

  • Hegyesi Józseftől, az NBGK munkatársától megtudtuk, hogy mi az összefüggés az afrikai elefántok és a tájfajta vetőmagjaink között. A főnöke helyében nagyon vigyáznék rá, mert amellett, hogy jó szakember, fergeteges előadó és elkötelezett génmegőrző, igazi Gazda.

  • Herkely Károly a Matyó Kertbarát Egyesület közösségéről olyan hangulatosan mesélt, hogy ha nem Bátorban ültettem volna már jó néhány gyümölcsfát, elgondolkodnék a Mezőkövesdre költözésen…

  • Kiss Dorottya Négyesről elhozta nekünk a kovászos kenyér és a hagyományos gazdálkodás ízét, emellett a Magház Hálózat fontosságát kerekítette az országos génbank szerepe mellé.

  • Csillogó szemű kertbarátok cseréltek vetőmagot, termesztési tanácsokat, recepteket.

  • A Banya-Tanya előadója átengedte a terepet a magcsereberének, ami azt jelenti, hogy egy másik alkalommal elmeséljük, eljátsszuk, képeken is megmutatjuk, hogyan érdemes saját vetőmagot termeszteni.

  • És végül egy személyes élmény: életem első magbörzéje volt, ahonnan NEM 50-60 tasak új fajtával értem haza, mert 1. nem jutottam ki az asztalom mögül, 2. sokkal jobb volt azt nézni, ahogy egy-egy tasak az asztalunkról elvándorol új gazdája kezében egy új kert felé...

Köszönjük Nektek. Folytatjuk.

 


Egyet a Banya-Tanyának

Új év, új adóbevallás - új lehetőség, hogy éljek azzal a jogommal, hogy személyi jövedelemadóm egy százaléka az általam választott civil szervezethez kerüljön. Most arra kérek mindenkit, akinek a szeme elé kerül ez az írás, hogy ha volt 2019-ben SZJA-köteles jövedelme, MINDENKÉPPEN találjon egy egyesületet vagy alapítványt, akiknek azt a párszáz vagy -ezer forintot elküldi.

Félreértés ne essék: nem az én pénzemből adok ilyenkor, azt BÁRMIKOR megtehetem, hanem abból, ami egyébként kötelezően a Nagy Kalapba kerül, csak így egy századrésze azoknak cseppen tovább, akik elvégeznek - olcsóbban, lelkesebben, közelebb élve a problémákhoz, - olyan feladatokat, amikre egy emberközpontú állam az adót beszedi.

Vagyis kérem, keress egy olyan szervezetet, amelyik jogosult az 1% fogadására, és fontosnak érzed a munkáját. Mindenképpen. Rendelkezz. Az 1%-odról.

És ha valahonnan hallottál a Banya-Tanya Alapítványról, ami Bátorban működik, de egész Heves megyében, és néha az egész országban (vagy külföldön is) teszi a dolgát, és ez a dolog, amit tesz, fontos Neked annyira, hogy nekünk rendeld az adód 1%-át, akkor a

18588639-1-10

adószámra, a Banya-Tanya Alapítványnak töltsd ki a nyomtatványt, vagy az ügyfélkapus rendelkező lapot.

Mit teszünk mi ezzel az összeggel?

Jogszerűen működtetünk egy olyan alapítványt, ami azon dolgozik, hogy minél többen ismerjék meg a természetközeli, egészséges élet gyakorlati fogásait. És ezt éljük  mindennapjainkban.

Terepen és előadóteremben egyaránt tanítjuk és bemutatjuk a vadon élő ehető, gyógyító növényeket, gombákat, Gizgaz-Sétáinkon a fajismereten túl az ökológiai összefüggéseket is megláttatjuk kicsikkel-nagyokkal.

Természetközeli, vegyszermentes kertészkedést művelünk és tanítunk, tájfajta vetőmagokat gyűjtünk, szaporítunk és osztogatjuk őket ingyenes Magbörzéinken.

Részt veszünk Heves megye kistelepülési könyvtárainak munkájában, ismeretterjesztő foglalkozásokat tartunk a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár megbízásából.

Alkalmazzuk és tanítjuk az egészséges táplálkozás házilag is megvalósítható fortélyait: kenyeret sütünk, saját termésű és gyűjtésű élelmiszereket használunk ártalmas vegyszerektől mentes háztartásainkban, elkészítjük (és tanítjuk) a konyhában előállítható tisztálkodó, bőrápoló és gyógyító kozmetikumainkat.

Mindezt nagyrészt önkéntes munkával végezzük, pályázati forrásokat több éve nem veszünk igénybe, mert az életidőnket munkára fordítjuk, és saját bőrön megtanultuk, hogy a pályázat sem "ingyen pénz", ahogy sokan hiszik, hanem keményen meg kell dolgozni az irodában az adminisztrációval.

Az 1% összegét minden évben a szervezet bankszámlájának fenntartására, könyvelésre, alapvető működéséhez szükséges irodaszerekre és a honlapunk üzemeltetésére fordítjuk.

2019-ben 65.564Ft-ot kaptunk ezekre a célokra, amit ezúton is hálásan köszönünk támogatóinknak.

Ha 2020-ban Alapítványunknak rendelkezel az 1%-odról, meg fogjuk szolgálni Földanya javára. Köszönjük, hogy elolvastad.

Babot kérünk, mert indul a Pillangós Hatás

A hagyományos kerti növényfajták ellkötelezett híveként a Banya-Tanya Alapítvány csapata kitalálta, hogy 2020-at a Pillangós Hatás évének nyilvánítja.

Vetőmag-megőrző munkánk részeként gyűjtünk minden régi, helyi, kiskerti fajtát, de ahhoz, hogy közelebb kerüljenek a kertészkedők szívéhez, kiválasztottunk egy könnyen szaporítható, termeszthető, feldolgozható csoportot, a pillangósvirágúak családját ezévi "zászlóshajónknak". Célunk egy gyűjtemény kialakítása, a pillangósok népszerűsítése a kertekben és a konyhákban egyaránt, mert nemcsak viszonylag egyszerűen termeszthető növényekről van szó, hanem ízletes és egészséges élelemről is.

A részletesebb tervekkel hamarosan jelentkezünk, egyelőre így vetéstervezős időszakban annyi a kérésünk, hogy nézzetek körül a vetőmagok között otthon, a nagymamánál, szomszédasszonynál, ahol csak lehet, és ha olyan pillangós vetőmagot találtok, amit legalább 10 éve helyben termeszt a gazdája, saját maga fogja a magot, és tudja, hogy nagyjából honnan származik, esetleg van hozzá receptje is, amit szeret főzni - és enni - belőle, akkor kérjük, egy maréknyit hozzatok el a Bátri Magbörzére február 16-án, vagy juttassátok el valamilyen módon Alapítványunkhoz. Egyeztetni a banya.tanya.alapitvanykukacgmail.com címen tudunk.

Ebbe a csapatba tartoznak a babok, lóbabok, tűzbabok, borsók, lencsék, csicseriborsók, laposborsók (szegletes lednek), lednekek, homoki babok, herék, lucernák, baltacimok, bükkönyök, és még sokan mások.

Tehát a kérésünk az, hogy egy minta mennyiséget csomagoljatok belőle nekünk, mi felszaporítjuk, készítünk róla leírást a Ti történeteitekkel együtt, és a későbbi magbörzéken terjesztjük őket másoknak is.

A magok mellé a következő információkat kérjük, ha megvannak:

1. A fajta neve (nevei), amin a termesztője "szólítja"

2. Termete, növekedése: bokor, vagy futó?

3. Mióta termeszti?

4. Honnan származik? Van-e története?

5. Mire használja? Van-e kedvenc receptje hozzá?

6. A termesztője neve, akitől a magot kaptuk

7. A település, ahol termesztik és jól érzi magát

8. Bármi más, amit fontosnak tartasz megemlíteni a fajtával kapcsolatban.

Várjuk jelentkezésedet, ha meglegyintett a Pillangós-Hatás, gyülekezzenek a magok, csírázzanak minél többen a Banya-Tanya kertjében! Segítségedet ellőre is köszönjük, további szép tavaszvárást kívánunk!

Magbörze szezON

A Magház Közösségi Hálózat a Mezőgazdasági Sokféleségért naprakészen gyűjti az országban szerveződő magbörzéket.

Keresd meg a Hozzád legközelebb levőt és csomagold be a fölöslegedet az útra :-)

Ha nincs ilyen, akkor a Magház oldalon találsz útmutatót a szervezéshez.

https://www.maghaz.hu/magborzek/aktualis-magborzek-es-esemenyek

XII. Bátri Magbörze

Hosszabbodnak a nappalok, toporzékolnak a veteményezésre váró magok a raktárban. Alakul a kerttervezés, hamarosan megtudjuk, miből fogtunk annyi vetőmagot, hogy a fölösleget elcserélhetjük Veled, ha eljössz Bátorba magbörzézni.

Lesznek régi, hagyományos fajták, és bemutatunk néhány különleges, vicces, vagy meglepő növényt. Ott lesznek távolról érkezett növényeink, akik remekül érzik magukat bátri kertjeinkben, és gourmand fogások készülhetnek belőlük. Így kezdte a krumpli és a kukorica is...

A legfontosabb pedig az, hogy találkozhatsz olyan emberekkel, akik hasonlóan gondolkodnak az önellátásról, génmegőrzésről, fajtagyűjtésről, mint Te.

Házszabályok

  • Csak olyan magokat hozz, amiket magad ternesztettél! Szabad elvirágzású, nem védett növények szaporítóanyagait csereberéljük.
  • A magokhoz hozd el a történetüket is. Honnan származnak, mióta termeszted, mit érdemes tudni róluk, mire használod, akár recepttel (kóstolóval)! Jó ezekről beszélgetni :-)
  • Minta mennyiségek cserélnek gazdát, lehet, hogy csak két év múlva lesz belőle főzelék, de minden segítséget megadunk a további vetőmagfogáshoz. 10-20-50 szem legyen egy csomagban, amit ésszerűen fel lehet szaporítani.
  • Hozz tasakokat, írószerszámot, hogy a fajta nevét, származását, termesztési tanácsokat fel tudd jegyezni.
  • Aki nem tud még magot hozni, az majd hoz jövőre. Addig arra kérünk, adományoddal támogasd szakmai munkánkat, amit lelkesedésből, térítésmentesen végzünk. Olyan értékeket kapsz, amikhez nem jutsz kereskedelmi forgalomban.

A rendezvény elején rövid előadásokkal mutatjuk be a Banya-Tanya Alapítvány munkáját, a tájfajta vetőmagok és általában a vetőmag-önellátás fontosságát a mai környezetben. Reméljük, a Nemzeti Biodiverzitás-és Génmegőrzési Központ (volt NÖDIK) is megtisztel minket, velük még egyeztetünk. Bemutatkozik a Magház Közösségi Hálózat, szó esik a Hálózathoz csatlakozás lehetőségeiről.

A börze közösségi szerepét erősítendő, a programon annyit változtatunk, hogy a rövid előadások után megkérünk mindenkit, aki hozott vetőmagokat, hogy - ha szeretné - mutassa be a "terítékét" a teljes közönségnek. Így mindenki kérdezhet, és a válaszokat is mindenki hallhatja, nem kell egy gazdának tizenkétszer elmondani, hogy mire jó a földicseresznye, vagy hogyan lesz szivacs a luffatökből?
Mivel a rendezvény jócskán belenyúlik a vasárnapi ebédidőbe, készülünk a Banya-Tanya házi finomságaiból egy szerény szendvicsebéddel. Arra kérjük kedves vendégeinket, hogy aki szívesen süt kézből fogyasztható aprósütit, lepje meg a többieket egy adaggal :-)
Teát, házi szörpöt viszünk.

Helyszín: Bátor, Faluház

Időpont: 2020. Február 16. 10:00 - 13:00

A belépés és a magcsere ingyenes, de kérjük, aki nem hoz magot, adományával támogassa munkánkat.

Így készülődés közben meg-megállva, eszembe jutott egy gyakran elhangzó kérdés. Sokszor felmerül, hogy mennyibe kerülnek a magok egy magbörzén?
Két válasz van. A rövid: ingyen vannak, esetleg cseréljük el más fajtára, ami számunkra érdekes.
A hosszabb válasz úgy kezdődik, hogy a saját fogású magok megfizethetetlenek. Annyi munka, odafigyelés van a történetükben, kezdve a gyűjtéssel, utánajárással, jó esetben a családi örökség megbecsülésével, egészen a szaporítás, fenntartás, tárolás feladatáig, hogy gyakorlatilag nem lehet forintosítani.
Ezért nem is tesszük.
Inkább a Te oldaladról közelítjük meg, Kedves Börzelátogató. Neked mit jelent egy olyan fajta, aminek meghallgathatod a történelmét, segítséget kapsz a termesztéséhez, bizonyított már, hogy vegyszermentesen is állja a próbákat, és még ötleteket is viszel haza a termés elkészítéséhez?
Nem cifrázom, pedig lehetne. Ha úgy érzed, hogy értéket kaptál, akkor adományoddal segítheted a munkánkat, hozzájárulhatsz ahhoz, hogy még sok éven át osztogathassuk a nálunk bevált fajták magjait. Megköszönjük, és a vetőmagos munkánkra fogjuk fordítani.

A Gizgaz-Séták folytatódnak: első negyedév

Földanyaismereti tereptanfolyamunk 2020-as sétáira is szeretettel várunk mindenkit, akit érdekelnek a körülöttünk élő

  • gyógynövények
  • ehető mindenfélék
  • gombák varázslatos világa
  • és azok a lények is, akik mozgékonyabbak a fentieknél
  • a Természet összefüggései
  • és a mi tevékenységünk hatásai
  • vagy egyszerűen csak vadregényes környezetben, jó társaságban szeretnék tölteni ezt az időt.

Saját szervezésű túráink Bátor környékén tekeregnek, jelentkezéskor adjuk meg a találkozó helyét. Külön egyeztetve más helyszínen is gizgazolunk, szívesen vezetünk iskolák, óvodák részére is gyereknyelvre tolmácsolt természetismereti sétákat.

Túravezetőnk erdőjáró-bokorugró-sárdagasztó biológiatanár, füvesasszony, gombaszakellenőr.

Az első negyedév sétáinak időpontjai:

2020.   Január 12. 10:00

Január 25. 10:00

Február 8. 10:00

Február 22. 10:00

Március 8. 14:00

Március 21. 14:00 helyett Március 22. vasárnap 14:00

Időpontváltozás vis maior miatt lehetséges, de időben jelezzük.

A sétákra ajánlott az időjárásnak megfelelő terepi öltözék, esőruha.

Kérjük, a sétákra legalább 24órával az adott időpont előtt jelentkezzenek a banya.tanya.alapitvanykukacgmail.com drótpostacímen, vagy a húsz-ötnyolcvannégy-hetvenkilenc-harminckilences telefonszámon.

Részvételi díj: 2000Ft alkalmanként, 14 év alattiaknak (szülői felügyelettel) ingyenes. Bérlet vásárlására lehetőség van tavalyi áron: 3alkalomra 4500Ft, 5alkalomra 7500Ft. Számlaigényt kérjük, előre jelezzék.

Nem fogjuk alkalmanként közzétenni a sétákat. Ha szeretnél drótpostás meghívót kapni eseményeinkről, írj emailt a fenti címre.

A Banya-Tanya Alapítvány 2020-as fedettpályás kínálata

A következő témákból örömmel tartunk címenként egy-másfél órás, fényképekkel illusztrált előadásokat, faluházaknak, iskoláknak, civil szervezeteknek, helyi közösségeknek. Ezek az alkalmak mindig adnak meglepő, inspiráló információkat, lehetőséget biztosítanak beszélgetésekre, saját tapasztalatok, ötletek megosztására. Egyes témakörök kóstolóval, gyakorlati bemutatóval is egybeköthetők, illetve egész napos műhelymunkákat, konyhai tanfolyamokat szervezünk belőlük.

Igény szerint terepgyakorlatokat, tanfolyamokat is tartunk, a kínálat a következő bejegyzésben látható.

A részletek egyeztetése dolgában keressenek bátran a banya.tanya.alapitvanykukacgmail.com drótpostacímen!

 

KERT, ERDŐ

  1. Természetközeli kertelés, évszakokra bontva: tavasszal, nyáron, ősszel – és igen, télen is!
    A helyi adottságokra támaszkodva, a természetes folyamatokhoz illeszkedve, a talajt, a sokféleséget gazdagítva hogyan termelhetjük meg a szükséges növényeinket? (zöldség, gyümölcs, fűszer, gyógynövény, festőnövény, stb.)
  2. Barátaink, a gyomnövények (kóstolóval)
    A gyom önkényes emberi kategória – valójában gizgazaink sokat segítenek a kert tervezésében, fenntartásában, és meglepő módon remek csemegéket is készíthetünk belőlük.
  3. Állatok a kertemben!
    Hogyan csábíthatunk be a kertünkbe segítő állatfajokat, azért, hogy a területünk egyre teljesebb, kölcsönhatásokkal és egymást támogató kapcsolatokkal gazdagodó természeti rendszerré válhasson? Madarak, rovarok, kétéltűek, hüllők, és még sokan mások…
  4. Városi kert, zsebkert
    Hogyan termeszthetünk zöldségeket, gyümölcsöket, fűszernövényeket, ha nincs földterületünk? Ablakkertekről, erkélykertekről, közösségi kertekről beszélgetünk gyakorlati ötleteket is bemutatva
  5. Vetőmagfogás, régi fajták, vetőmag-önrendelkezés (magbörzével, palántabörzével)
    Hogyan termeszthetjük saját vetőmagjainkat? Miért fontos, hogy ne csak a szabvány kereskedelmi fajtákat neveljük? Hogyan szervezzünk magbörzét? Ősi, hagyományos és egzotikus fajták betelepítése a kertjeinkbe.
  6. Gombavilág (Terepen is)
    Vadon termő ehető, mérgező, gyógyító, vagy egyszerűen csak meseszép és érdekes gombáinkból mutat ízelítőt szakellenőr munkatársunk. Alapfogalmakat adunk a határozáshoz, összetéveszthető fajokat látunk egymás mellett, és izgalmas összefüggéseket mutatunk be a gombák világa és a földi élet rendszerei között.
  7. Vadon termő ehető növények (terepen is)
    Meglepően sok ehető növényt gyűjthetünk be, ha alapos fajismerettel rendelkezünk. Ehhez kínálunk rövid túrákat, ahol bemutatjuk az étrendünket és egészségünket gazdagító növényfajokat.
  8. „Helyit eszem, mert helyin az eszem”
    Mik azok az étel-kilométerek? Hogyan szolgálja testi-lelki-gazdasági jóllétünket a közösségi mezőgazdaság? Miért olcsóbb a „drága” biotermék? Hasonló kérdésekről beszélgetünk a beszerző körök, dobozrendszerek, és hasonló közösségi együttműködések kapcsán.

OTTHON, KONYHA

  1. Háztartás mérgek nélkül Ha nem vásárolunk agyonreklámozott mérgeket, inkább felszereljük a háztartást két-három alap tisztítószerrel, nem csak a saját pénztárcánkat, hanem az egészségünket és a környezet tisztaságát is óvjuk. Bemutatjuk ezeknek a tisztítószereknek a működését, ötleteket adunk a használatukra akár egy modern gépekkel felszerelt háztartásban is.
  2. Tartósítás mérgek nélkül Ha már megtermeltük, vagy helyi termelőtől beszereztük a télire való élelmiszert, hogyan tárolhatjuk minél kevesebb károsodással, és mérgező tartósítószerek nélkül? Megkóstolunk néhány meglepő csemegét is.
  3. Bőrápolás mérgek nélkül A bőrünk az első védelmi vonalunk, mégis sok káros anyagot kenünk rá. A foglalkozáson beszélgetünk arról, hogyan csökkenthetjük a bőrrel érintkező ártalmas vegyszerek mennyiségét úgy, hogy egyszerű, természetes anyagokból magunk állítjuk elő az alapvető tisztálkodó és ápoló szereket.
  4. Hétköznapi gyógynövényeink Fényképes, vagy terepi bemutató azokról a gyógynövényekről, amik a legtöbb település közelében gyűjthetők, és segítenek az egészségünk megőrzésében, gyakoribb betegségek gyógyításában.
  5. Gyógynövénykivonatok házilag Egyszerű módszereket adunk ahhoz, hogy a gyűjtött vagy termesztett gyógynövényeinkből hogyan készíthetünk könnyen hozzáférhető alapanyagokkal krémeket, tinktúrákat, olajos és vizes kivonatokat.
  6. Egészséges táplálkozás - egyszerűen, olcsón Igyekszünk lebontani azt a mítoszt, hogy az egészséges táplálkozás úri huncutság, költséges hobbi. Még csak nem is túlzottan időigényes. Ehhez adunk kóstolóval egybekötött ötletbörzét. Szó lesz a kenyérsütéstől kezdve a csíráztatáson át a magtejek, növényi szendvicskrémek, édességek, és sok más csemege elkészítéséről.
  7. Csírakert a konyhapolcon Hogyan láthatom el a családot egész évben friss nyers zöldséggel? Milyen alapanyagokat használjak? Mekkora anyag-és időráfordítás szükséges hozzá? Megismerkedünk a csírazöldségek világával. Új ízek, színek és formák jelennek meg a konyhában, teli nyers életerővel :-)
  8. Gombaételek másképp Egészséges és finom ötletek a termesztett és vadon termő gombák tányérba varázsolásához. Húsevők és vegetáriánusok étrendjét egyaránt változatosabbá teszi néhány egyszerűen elkészíthető és jótékony hatású gombaétel.

A lista januári elmeállapotunkat tükrözi, a változtatás jogát nemcsak fenntartjuk, egyenesen garantáljuk :-)

 

Bejgli-lesétáló Gizgaz-Séta

 

Belekóstolunk a téli gizgazolásba, rácsodálkozunk, mennyi szépet-jót-finomságot tartogat Földanya azoknak, akik bakancsot és bundabugyit húznak, aztán jól belevetik magukat a téli erdő sűrűjébe.

Eltelt az ősz, és ígéretemmel ellentétben nem hirdettem gizgazolást. Megteltek a hétvégék gombász terepgyakorlatokkal, és hasonló okosságokkal, amit ott tanultam, mind viszem a 2020-as Gizgaz-Sétákra!

Az ünnepek alkalmából pedig fogadjátok szeretettel ajándék sétánkat, ami december 28-án délelőtt lesz, Bátor határában. Megmutatjuk, mire képes egy enyhe december, mennyi csoda terem egész télen az erdőben, milyen sok Élettel találkozhatunk ilyenkor is, ha nyitva tartjuk a szemünket-szívünket :-)

Kérlek, a szokott elérhetőségek valamelyikén jelentkezz, mert a helyszín az akkori időjárás függvényében alakul, a csoport létszáma pedig korlátos.

Öltözz fel alaposan, húzz a lábadra vízhatlan lábbelit, mert hardcore dagonya és bozótharc várható!

Feedek
Megosztás